prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Druhy akváriových nádrží

Akvárií je na našom trhu nespočetné množstvo (lepené a tmelené, rámované, bezšvové). Každý začínajúci akvarista si vystačí len s jedným akváriom, ale skúsení chovatelia ich majú celý rad. Akvárium nevyberajte len podľa vzhľadu, ale predovšetkým podľa druhu chovaných rybiek a ich očakávaného množstva v akváriu (niektoré typy rybiek napr. vyžadujú vyšší tlak vody (skalár), preto pre ne nakupujeme akvária úzke a vysoké). Rozhodne NEDOPORUČUJEME kruhové akvária. Tie sú pre rybky a ich chov úplne nevhodné.

Je naozaj zbytočné si pri začínajúcom chove živorodek zhotovovať hned 500litrové akvárium. Postačí pokojne 50l, ale aj v ňom by nemal byť veľký počet rybiek (všeobecne platí, že na 1cm dospelej ryby potrebujeme min. 1 liter vody). Po získaní skúseností je možné si zaobstarať ďalšie akvária.


Spoločenské akvárium

Vo spoločenskom akváriu je možné chovať niekoľko druhov rybiek, ktoré si vzájomne neprekážajú alebo nie sú voči sebe agresívne. Nevýhodou je, že ak sa tu rybky vytru, s veľkou pravdepodobnosťou sa zvyšok osadenstva v akváriu o poter veľmi rýchlo postará a zlikviduje ho. Napriek tomu toto akvárium je vhodné pre začínajúcich chovateľov.

Druhové akvárium

Toto akvárium je určené pre jednotlivé druhy rybiek, pretože hrozí riziko prípadného napadnutia ostatných druhov, sú náchylné na choroby,  vyžadujú si špeciálnu starostlivosť, vodu atď. Druhové akvárium umožňuje vytvoriť rybkám ideálne podmienky pre rozmnožovanie zhodné alebo čo možno najviac podobné ich vlastnej domovine. Zároveň nám dovoľuje študovať ich správanie a prípadnú starostlivosť o potomstvo (cichlidy, labyrintky, niektoré druhy teter).

Vytieračka

Špeciálna nádrž sa používa pre určitý druh rybiek k vytreniu (parmičky, daní, tetry). Po vytrení  sa rybky odoberú a vložíia sa späť do druhového alebo spoločenského akvária. Väčšinou sú to rybky, ktoré sa o svoje potomstvo nestarajú alebo by im mohli ublížiť. Vo vytieračke je vhodné ešte viac upraviť vodu alebo pripraviť podmienky pre trenie. Táto nádrž nemusí byť nijako veľká.

Odchovná nádrž

Už názov napovedá, že sa jedná o nádrž na odchov mladých rybiek. Vytieračka pre odchov moc vhodná nie je, ak majú mláďatá čo najviac rast, potrebujú mať zaistenú kvalitnú vodu a priestor. Voda by mala byť rovnaká ako vo vytieračke. Aj tu platí, že táto nádrž nemusí byť moc veľká. Pre malé čerstvo narodené rybky je lepšie mať menšiu nádrž, pretože rybky lepšie a ľahšie nachádzajú potravu a lepšie sa čistí, väčšie rybky uprednostňujú už väčšie akvárium.

Všetky akvária je vhodné zaobstarať horným krycím sklom, ktoré zabráni vyskakovaniu rybiek a padanie nečistôt do nádrže. Sklo by ale nemalo ležať priamo na akváriu, odporúča sa vytvoriť medzeru min. 2-3 cm od hornej hrany akvária.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku