prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Netechnické zariadenia akvárií

Do netechnického zariadenia patrí všetko ostatné vybavenie akvária - substrát dna, korene a kamene, rastliny a rôzne trecie pomôcky.

Dno akvária

Do akvárií sa používa na dno veľmi veľa druhov a farebných kombinácií rôznych štrkov a substrátov, do ktorých sa potom sadia rastliny. Vkladajte vždy starostlivo vypraný štrk bez akýchkoľvek nečistôt, chovatelia dokonca odporúčajú štrk prevariť. Dá sa zakúpiť štrk alebo substrát, ktorý je už dostatočne vyčistený od výrobcu.
Zrnitosť sa väčšinou používa od 5-15 mm. Snažte sa, aby zrnitosť nebola menšia už kvôli rybkám a ich zdraviu, kvôli čisteniu akvária, aj kvôli celému vonkajšiemu efektu. Nikomu by sa určite nepáčilo, keby mal kalné akvárium zvírené rybkami plávajúcimi okolo takto jemného substrátu.
Do vytieračiek a ďalších dodatkových akvárií (odchovné nádrže) sa nepoužíva na dno väčšinou nič alebo len tenká vrstva piesku. Je to prevažne z technického hľadiska, aby nebola veľká údržba. Ďalším faktorom je to, že v substráte sa držia baktérie a huby, ktoré by mohli poter zlikvidovať. Niektoré rybky (neonka červená, tetra krvavá) ale neznášajú lesklé dno, preto sa pod akvária vkladá matný čierny papier. Sú ale aj druhy rybiek, ktoré vkladajú ikry priamo na dno. Tým položte na dno rašelinu.

Rastliny, kamene, korene

Vložením rastlín a ďalšieho podobného materiálu do akvária podľa druhu chovaných rybiek im pripravíte čo najbližšie domáce prostredie. Rastlinám sa budeme ďalej venovať v osobitnej kapitole.

Trecie pomôcky

Niektoré rybky požierajú vlastné ikry, preto im do vytieraček vkladajte rošty. Iným, ktoré napríklad kladú ikry na kamene alebo kmene, pripravte do nádrže tieto pomôcky vrátane jaskyniek atď. Niektoré rybky ale vyžadujú k treniu rastliny, pretože kladú ikry na spodnú stranu listu, ale aj to sa dá obísť plastovými náhradami.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku