Filtrácia akvárií
Prívod kyslíka do vody a filtrácie vody je nevyhnutnou súčasťou každého akvária . Okrem toho vytvára filtre trvale prúdenie vody, ktoré je u mnohých rýb dôležitým impulzom k treniu.Ako filter funguje?
Filter odstraňuje mechanicky nečistoty a škodlivé látky z vody, ako sú výkaly rýb a zvyšky potravy . Na filtre sa usadzujú baktérie, ktoré odbúravajú dusíkaté látky.
Filter je čerpadlo alebo vzduchový motorček, ktorý cez filter nasáva vodu a potom ju už prečistenú vracia späť. Filtre sa nikdy nesmú umývať žiadnymi chemickými prípravkami, ani mydlom, môže sa iba preprať pod tečúcou vodou. V prípade poškodenia ho vymeňte za nový.
Odporúča sa kupovať kvalitné filtre, u ktorých je možnosť meniť intenzitu prietoku, pretože niektoré rybky vyžadujú pomalšiu intenzitu, vrátane poteru a ikier. Iné zase vyžadujú k páreniu veľký prietok.
Filtre sa rozlišujú na vnútorné a vonkajšie, taktiež filtračné náplne sú rôznych druhov.
Každá náplň má inú funkciu.
Rašelina
okysľuje vodu a trochu ju zmäkčuje, je vhodná pre rybky z tropických dažďových lesov, ktoré sú zvyknuté na veľké množstvo humínových kyselín. U týchto rýb sa odporúča vodu niekoľko dní (cca. 3 dni) filtrovať a až potom tam vložiť rybky.Aktívne uhlie
sa používa na odchov rybiek, ktoré produkujú veľa ikier a spermií (napr. tetra krivopruhá, tetra terčovíta). Po oplodnení ikier treba vodu niekoľko hodín filtrovať, pretože spermie sú výživou pre huby a baktérie, ktoré by zničili celý poter.Pozor! filter nezapínajte už počas trenia, ale nejakú dobu po ňom, pretože by bola časť spermií odsatá a tým by sa mohlo ohroziť oplodneniu ikier.