Voda v akváriu
Voda je jedným z rozhodujúcich kritérií pre rozmnoženie väčšiny druhov rybiek. Nie je to teda len obyčajný zdroj kyslíka. Kvalitu vody, jej tvrdosť (obsah minerálnych solí), pH, obsah dusíkatých látok možno dnes ľahko merať pomocou rôznych testovacích tekutín, meracích prúžkov, elektronických meracích prístrojov.Pre úpravu vody sa používa výhradne extrakty a prípravky pre akvaristiku, ktoré rybkám neuškodia. Bezpodmienečne dodržujte návod od výrobcu, pretože ako sa správne hovorí - všetkého veľa škodí.
Ako si udržať čistú a zdravú vodu:
- čo najmenej kŕmiť (mladý poter je nutné kŕmiť denne, dospelým rybkám občasný pôst neuškodí)
- zabrániť priamemu slnečnému svetlu na akvárium
- odstraňovať neoplodné ikry a spermie
- dostatočne filtrovať vodu
- dezinfikovať vodu chemikáliami
Dezinfekciu treba pridávať do vody až po vytrení, inak sa zabijú všetky spermie. Najčastejšie sa používa metylénová modrá (len ako vodný roztok alebo granulát, ale V ŽIADNOM PRÍPADE rozpustený v liehu).
Roztok si pripravte v pomere 3g modrej do 97 ml vody. Dávkovanie je veľmi jednoduché, pretože nemôže dôjsť k predávkovaniu, napriek tomu dbajte na pokyny od výrobcu.
Používa sa aj Trypaflavin, ale opäť len veľmi malé percento - 0,1% roztok. Oba tieto roztoky rybkám neuškodia.
Ďalšia dezinfekcia sa vykonáva ozónom a UV žiarením, ale s oboma veľmi opatrne. Ozón poškodzuje rastliny a priame UV žiarenie môže poškodiť ryby.